Çok Derde Deva EMDR Terapisi

Bu zamana kadar ki yazılarımda bir tedavi yöntemi olarak size söylediğim EMDR (Eye Movement Desensitization Reproccesing) yöntemi hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacağım.

Herkes hayatının bir döneminde travmatik bir olay yaşamıştır. Deprem, sel, trafik kazaları, toplumsal olaylar, şiddet, kayıp, tecavüz gibi istenmeyen olaylara kalmışızdır. İşte bu tarz travma niteliği taşıyan bir olay yaşandığında, kişinin beyninin sağ lobunda, bu duygular karşısındaki duyguları, düşünceleri, olayın resmi yer alırken sol lobunda ise kişinin bu duruma karşı kendini rahatlatmak için kullandığı mantık ağırlıklı açıklamaları yer alır. Ancak malesef bazen bu açıklamalar kişinin rahatlamasına yetmez.

Kişi bazı durumlarda suçlu, kötü, yetersiz, değersiz, başarısız, güçsüz vb bir çok durumda hissedebilir ve bu durumlarla başa çıkamaz. İşte böyle vakalarda kullanılabilecek en iyi terapi yöntemi EMDR. Yani, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme terapisi devreye sokulabilir.

Her gün farkında olmadan 20.000 civarındaki anıyı kaydediyoruz. Bunların bazıları olumlu, bazıları olumsuz, bir çoğu ise önemsiz ve nötr oluyor. Olumlu ve nötr olanlar bilgiyi normal şekilde hafızaya atarken, olumsuz anılar ise tıpkı virüs girmiş bir telefon gibi bu işleyişi bozuyor. İnsanın anlamlandırmasını engelliyor. Bu anılar insanı sadece o an değil gelecek süreçlerinde de etkiliyor. EMDR bu tür anıların sağlıklı işlenmesini sağlıyor. Beynin sağ ve sol lobları uyarılarak yapamadığı işlemi yapması sağlanıyor. Yaşanan o travmatik an ile diğer anı ağları arasındaki ilişki kurulmasına sebep oluyor ve böylelikle kişi anıyı daha sağlıklı bir bakış açısıyla görüyor.

EMRD rahatsız edici, acı veren anıyı değil ancak bu anı yüzünden hissedilen öfke, korku, üzüntü, kaygı, hayal kırıklığı gibi tüm olumsuz duygulara karşı kişiyi duyarsızlaştırır.

EMRD Hangi Problemleri Tedavi Eedebilir?

EMRD kişilik bozuklukları, panik bozukluk, kaygı bozuklukları, depresyon, yas, rahatsız edici anılar, fobiler, ağrı rahatsızlıkları, yeme bozuklukları, performans kaygısı, stres kontrolü, bağımlılıklar, cinsel veya fiziksel taciz, beden algısı bozuklukları, davranış bozuklukları, özgüven sorunları gibi bir çok alanda kullanılır.

Günlük hayattan örneklendirirsek;

* Çok çalışıp deneme sınavlarından istediğim başarıyı elde ettim ancak sınav yaklaştıkça çok kaygılanıyorum, bir şey yapamıyorum.

* Sevgilim beni terk etti, ben terkediliş anımı unutamıyorum.

* Şiddet gördüğüm gün, dün gibi aklımda.

* Annemin beni yıllarca eleştiren o sözleri her yeni ortamda kulaklarımda çınlıyor, birşey yapamıyorum.

* Vertigomu tedavi ettirdim ancak tekrar olur diye korkuyorum. Bu yüzden evden çıkmıyorum.

* Bir türlü hayır diyemiyorum ve bu hep bana sıkıntı yaratıyor.

* Çok sık seyehat etmek zorundayım. Her uçağa binişim bir korku filmi gibi oluyor.

* Asansör ya da metro gibi kapalı araçlara binemem. Onlar tehlikeli.

* Herşey sanki, “Benim suçum” gibi geliyor.

* Trafik kazasından sonra tekrar arabaya binemedim.

* Hep yanlış insaları bulup onları seviyorum. İlişkimi sürdüremiyorum.

gibi düşünceleriniz var ise EMDR ile çözüme kavuşabilirsiniz.

EMRD Nasıl Uygulanır?

Terapide 8 aşama vardır. Önemli olan geçmiş, şimdi ve gelecek protokülüdür. Buradaki öncelikli hedef geçmişte yaşanan anıların yeniden işlenerek duyarsızlaşmasının sağlanmasıdır. Şimdi kısmında ise bugünkü semtomların tedavisi ele alınır. İnanç ve duyguların yönlendirdiği yeni bakış açısının yönlendirdiği davranışların gösterilmesi vardır.

Ayrıca işleme; terapistin, danışan kişinin, karşısına oturup parmaklarını sağ sol yaptığında, danışanın parmakları gözleri ile takip etmesi sonucunda gerçekleşir.

Önce;

-Danışan geçmişi: Sorunu ve bu sorunların kaynağı olan anılar, gelecekle ilgili hedefler belirlenip bir tedavi planı oluşturulur.

-Hazırlık: Danışana terapi süreci ve terapi hakkında bilgilendirme yapılır.

-Değerlendirme: Terapist, danışanın hedef anıyı temsil eden resmi ve bu resme dair olan bugünkü negatif inancını, duygularını, beden duygu ve bunların nerede olduğunu ve de pozitif inancın belirlenmesine yardımcı olur.

-Duyarsızlaştırma: Danışanın anıyı temsil eden resmine odaklanıp negatif inancını düşünmesi, bu duyları yaşaması ve bedenindeki değişimi hissetmesi istenir. Danışan zihnini serbest bırakır, işlemleme başlar ve her işlemleme sonrası danışana zihininden geçenler sorulur. Anı daha az rahatsızlık verene kadar bu sürer.

-Yerleştirme: Pozitif inancın yerleştirilmesi için işlemenin devam etmesidir.

-Beden Tarama: Danışanın bedenine yönelip rahatsız eden bir durum var mı diye bakması.

-Kapanış: Terapistin danışana geri bildirimde bulunması, rahatlatacak teknikler uygulaması ve seans sonrası olabilecekler için bilgilendirmesi.

-Yeniden Değerlendirme: Bir önceki seans yeniden değerlendirilir. Önceki seansta ulaşılan pozitif inancın yerleşip yerleşmediğine bakılır.

Geçmiş ve yakın zamandaki anılar işlendikten sonra bugünkü rahatsızlık veren sempton büyük ölçüde yok olur.

Gelecek aşamasına geçilir. Orada da bu duyguyu harekete geçirecek güncel tetikleyici ile durum için arzu ettiği davranışları belirtmesi istenerek bir seans hazırlanır.

EMDR’in geçerliliği kanıtlanmıştır ve bir çok sorunun tedavisinde kullanılmaya devam edilmektedir. Diğer terapi yöntemlerinden daha kısa sürede sonuç verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir