Cenk Tosun’u Satmak (?) Şampiyonluğu Satmak (?)

Cenk Tosun’u rekor bir ücret karşılığında İngiltere’nin Everton kulubüne 28 milyon Euro’ya satan ve ülke sınırları içerisinde hava atan Beşiktaş’ın güncel borcu 1 milyar 885 milyon TL olarak açıklandı.

Basit bir matematik hesabı yapar isek bu borcun kapatılabilmesi için tam 12 tane daha Cenk Tosun satılması gerekiyor.. Mevcut kadro yapısı içerisinde para edecek oyuncu sayısı sınırlı olan Beşiktaş’ın geleceği görerek, sonraki adımını düşünerek hareket etmesi gerekiyor.

Kısaca 30 yaş üstü oyuncuların fahiş ücretler alıp, “Süper Emeklilik” ve “Tatil Yeri” olmamalı Beşiktaş Futbol Kulübü! ( ve pek tabi diğer kulüplerimiz!)

Belirli bir altyapı sistemi çevresinde scouting ( yetenek avcısı ) ekipleri ve bu sisteme hükmedebilecek bir teknik heyet ile birlikte gelecek vadeden gençler keşfedilip dünya pazarına sunulmalı, kurumsallaşmalı.

Bu konuya ayrı bir yazımda değineceğim fakat bugün Beşiktaş ve satılan Cenk üzerinden yoluma devam etmek istiyorum.

Cenk satılırken aklımda bir soru vardı ve hiç çıkmıyordu..

‘’ Cenk’i satmak şampiyonluğu satmak mıydı? ‘’

Beşiktaş yönetimi 28 milyon Euro’luk teklif karşısında zor bir karar ile karşı karşıya kalmış ve takımın en golcü ismi Cenk’i satma kararı almıştı..

Mutlaka kendilerince inceden bir hesap kitap yaptılar ve Cenk’in satışına onay verdiler..

Peki, Cenk bekletilip sezon sonu satılsa Beşiktaş ne kaybederdi?

Everton Cenk’den vaz mı geçerdi? Vazgeçse ne değişirdi? Cenk’in ölüsü zaten 25 milyon Euro ederdi.. Hadi zora girdin 22’ye verdin.. En kötü 6 Milyon Euro zarar ederdin..

Şimdi kimileri diyecek ki;

‘’ İyi hoş yazıyorsun ama 6 milyon euro 30 milyon TL ediyor, az para mı?! “

Haklısınız fakat gelin şimdi madalyonun ters tarafına bir göz atalım;

Bu sezon süper ligde şampiyon olacak takım futbol federasyonundan 56 milyon TL para ödülü kazanacak.

Galibiyet başı primi ise 2 milyon 200  bin TL.

Buna ek olarak;

 Uefa’da 2018 yılı şampiyonlar ligi ayak bastı parasını 60 milyon TL, galibiyet primini 13 milyon TL, gruptan çıkma başarısını ise 45 milyon TL olarak güncelledi.

Yani Cenk’i 140 milyon TL’ye satan Beşiktaş ya bu sene şampiyon olamazsa ne olacak?

Şu anki gözüken kayıp;

Şampiyon olsa 56 milyon TL

Şampiyon olur iken minimum 20 galibiyet alsa 26 milyon TL

Şampiyonlar liginden ayakbastı parası 60 milyon TL

Gruplarda 3 galibiyet 1 beraberlik 45 milyon TL

Gruptan çıktın al sana bi 47 milyon TL daha..

Eee ne etti şimdi?

Tamı tamına 237 milyon TL.. + – 10-15 milyon oynayabilir..

Cenk’in atacağı goller ile olası gelebilecek şampiyonluk senaryosunda bu para kasamıza girecekti..

Ve bu paranın üzerine Cenk’i yine 140 milyon TL gibi bir paraya satabilirdik.. Kim bilir belki de daha fazlasına..

Beşiktaş yönetimi bu transferde çok büyük bir kumar oynamış durumda ve bu kumar şu ana kadar pek de iyi gitmiyor.. Cenk’in yerine alınan 34 yaşındaki Wagner Love Beşiktaş kalibresinde değil..  Negredo ise yetenekli ve çok iyi niyetli fakat Cenk’in ısırması bir başka idi..

Kısacası bu sezon şampiyonluk kaçar ise bunun en büyük faktörlerinden biri Cenk’in transfer oluşu ve yerinin doldurulamamış olması olacak gibi..

Bu kadar ince hesap kitap yapan ve yeri geldiğinde ‘’Feda’’ diyen Beşiktaş yönetimi kritik bir virajda önünü kestirememiş şuanda kara kara ‘’ya şampiyon olmazsak’’ diye düşünmektedir..

Bekleyip göreceğiz fakat kişisel görüşüm Galatasaray maçına kadar puan farkı inmez ise şampiyonluk şansımız yok denilecek kadar az..

Ve şimdi benim sorduğum ve gündemde olmayan “Cenk’i satmak şampiyonluğu satmak mı?” sorusu ilerleyen zamanda Beşiktaş yönetiminin canını çok sıkacak gibi.. 

NOT: Geride bıraktığımız 2017 yılında açıklanan verilere göre toplam 2 milyar 585 milyon TL borcu olan Galatasaray, en borçlu kulüp konumunda..

Borç klasmanında ikinci sıradaki Beşiktaş’ın toplam yükümlülüğü, 1 milyar 885 milyon TL

Fenerbahçe, 1 milyar 753 milyon 568 bin 653 TL borçla üçüncü sırada bulunurken, Trabzonspor da  948 milyon 421 bin 15 TL borçla 1 milyar sınırına dayanmış durumda.

4 büyük kulübün toplam borcu ile gözbebeğimiz altyapı gururumuz denilen Altınordu tesislerinden 180 tane, Beşiktaş’ın yeni evi olan Vodafone Park Stadyumu’ndan 18 adet yapılabiliyor..

Üstelik bu borçların içerisinde stopaj vergileri yok.. Devlet sürekli bu vergileri affa uğratıp kıyak geçmesine rağmen  kulüplerimiz maalesef  hala akıllanmayarak su almaya devam ediyorlar ve kaçınılmaz sona doğru hızla ilerliyorlar..

Not II : Psg’nin Katar’lı başkanı Beşiktaş’a onursal üye oluyormuş.. Bunun için de kulübe 100 milyon Euro bağış yapıyormuş.. Beşiktaş’ı çok seviyormuş.. Biraz daha kurcalasak neredeyse biz babadan Beşiktaş’lıyız diyecek 🙂 Burnuma hiç iyi kokular gelmiyor.. Onursal üyelik adı altında başka dümenler mi dönüyor zamanla bekleyip göreceğiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir