Casa De Papel Üniversitesi

Bilenler bilir, özel üniversitelerin 1. katından itibaren meşrebine göre ilim, irfan aşılanır. İnşaat firması isimli üniversitelerde vardır bunların arasında call centerdan zirveye ulaşanlarda. O ca’nım üniversitelerin zemin ve -1. katları olur. Darphaneler! Casa De Papel’e ilham kaynağı olduğunu düşünmekteyim. Bi halt olamayacak evlatları için 30’ar 40’ar senelik para bayıldıkları ebeveynler için şer yuvalarıdır.

Eş-dosttan bulunan yüksek limitli kredi kartı ile kredi kartı kabul etmeyen bilim yuvamıza yeniden dönebilmek adına kuyumcuya girilir. Limitler zorlanarak oradan bir yüzük alınır. Kolye alınır. Çocuk okumuyor ve bütünlemeler artıyorsa evladına beşi bir yerde bile takarsın. Ancak bu mücevher deryası cebe girmeden kuyumcuya geri verilir ve  daha önce ödenen mebladan daha az bir meblağa anlaşılarak nakitler cebe konur. Cepte binlerle dolmuşlara binilir. Dolmuşlardan inilir, metrobüslere binilir. Metrobüslerden inilir, dolmuşlara binilir. Varılınca irfan yuvasının kapısına… Kapıda duran danışman özel eğitimli olduğundan senin yönünün nereye gideceğini çok iyi bilir. Ve rivayete göre -1’e inenler uzun süre hiç gülemez.

Adam ve gölgesi girerken kara kapılı odadan, adam büyük bir mutlulukla karşılanır paralı cellatlar tarafından. Son olana kadar hep ilk gibi karşılarlardı Adam’ı. Hesaplar açılır Adam başını sıvazlar, gömleğin yakasını aralar. Gölge, başı önde bekler darbeyi vuracak celladını. Tatil parası, araba taksidi, yeni düşünülen buzdolabı ne planlanıyorsa bırakılır masaya. Cellatlar parçalarlar bir saniye içinde.

Şimdi Adam‘ın ve Gölge‘nin kafası yerde hayatın en gerçek ilmini sancısı ile tatmışken henüz. Bastırmış yağmurun altında yürüyen garibanlar bilir ayakların savrulmasını. Ayaklar yalpalarken, sürterken ayakkabı kenarları kaldırımlara…

Bir otobüs gelmişti yolun kenarından. Dün gibi hatırlarım. Ara yolda yapılan sürat, yerdeki su birinkitisi ile buluşunca Adam ve Gölgesi  boydan boya yıkanır.

Gölge kaldırdı kafasını Adam’a dün gibi hatırlarım. Başladı gülmeye. Adam indirdi kafasını gölgeye. Kol kola girip gülerek, gittiler ilk meyhaneye.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir