Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin

İki haftalık ufak bir aranın ardından, tekrar yazıyor olmak güzel. İki haftadır yazıyor olmasam da gündemi yakından takip etmeyi sürdürdüm. Acaba dedim sizlere verebileceğim ya da değinebileceğim güzel bir konu olur mu ama maalesef yine rastlayamadım.

Acaba bir ümit EURO 2024 Avrupa Şampiyonası ülkemizde düzenlenir, ufak da olsa ülkemiz adına sevindirici bir gelişme olabilir diyordum; ancak yok, yine ülkemize vermediler

Uzun zamandır değinmek istediğim bir konu var aslında…

Üçüncü havalimanı yapımı sırasında sadece insan onuruna yaraşır şekilde çalışma şartları talep eden işçi kardeşlerimiz… Biraz empati yaparsanız, işçi olmanın ne kadar zor bir meslek olduğunu anlamanız güç değil, hele ki bizim ülkemizde yapılan meslekleri icra etmenin zorluğu çok daha fazla.

Hal böyle iken, zaten şartlar çok zorlu iken bir de çalışma şartlarını ve yaşam alanlarını böyle ekstra zor duruma getirmenin kime ne faydası var? Siz; büyük para baronları, kompradolar çok mu zor bu işle ilgilenmeniz.

Hadi diyelim hiç zamanınız yok, çok önemli(!) işleriniz var, yardımcılarınıza söyleyip kazancağınız milyon dolarların yanında lafı bile olmayacak paraları harcayıp çalışma şartlarını biraz daha makul düzeye getirseniz olmaz mı?

Bakın işçi kardeşlerimiz yapılması çok mu zor şeyler talep ediyor sizlerden:

 • Eyleme katılan işçiler işten çıkartılmasın
 • Habersiz işten atılanlar işe iade edilsin
 • Servis sorunu çözülsün
 • Yatakhaneler ve banyo düzenli temizlensin
 • Tahtakurusu sorunu çözülsün
 • Revir personeli işçilerine tedavileri için sağlık malzemeleri verilsin
 • Maaşların tamamı hesaba yatırılsın, elden maaş verilmesin
 • Geçmişe dönük maaşlar ödensin
 • İşçiler ve formenler aynı yemekhanede yemek yesinler
 • İCA’nın yetkilileri işten atılmalı
 • İş cinayetleri çözümlensin
 • İşçi kıyafetlerinin verilmesi

Soruyorum sizlere, karşılanması çok mu zor talepler? Yatırım yaptığınız ve karşılığını beklediğiniz paralar içinde lafı bile söylenmeyecek paralarla karşılanabilecek istekler…

Ama görüyorum ki isteklerin karşılanmasını bırakın, üzerine işçiler ile güvenlik güçleri karşı karşıya getiriliyor. Sonrası ise malum biber gazları, göz altına alınmalar ve kaos… Sorunların çözülmesi yerine olayların bu hale getirilmesinden sonra işçiler de doğal olarak haklarını talep etmeye sürdürüyor, hak istemek kadar doğal bir şey olabilir mi?

Kendilerine ait olmayan bir şeyi değil, sadece haklarını ve adalet istiyorlar. Yeni yapılan üçüncü havaalanının ülke adına öneminden fazlaca bahsediyorsunuz, her gün bütün kanallarda fiziksel özellikleri ve ülkemize katacağı faydalardan bahsediyorsunuz ama şurda çalışan işçilerin haklarından tek kelime bahsetmiyorsunuz.

Umarım bir an önce bu istekler karşılanır ve her şey normale döner. Buradan tüm işçiler adına devlet yetkilileri ve cumhurbaşkanına seslenmek istiyorum. Gerekiyorsa siz bu işin sorumluluğunu alarak düzeltilmesinde ön ayak olun ve yaşanan bu tatsız olayların bir an önce düzeltilmesini sağlayın.

Bu arada sanmayın ki sadece bu olay yaşanıyor ülkemizde. Bunun gibi medyada az da olsa haberi yapılmış Flormar işcileri ve belki de hiç haberi dahi yapılmamış ama çalışma şartları çok kötü olan milyonlarca işçi kardeşlerimiz var. Buradan tüm işçi kardeşlerimize sabır diliyorum ve Karl Marks’ın o meşhur sözüyle yazımı bitiriyorum:

“Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!”

— > İz Bırakanlar / Simon Bolivar

— > Usta’dan 10 Söz / Edgar Allan Poe

— > Dürbün Okur / 5 Kitap Önerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir