Bitter Çikolata

Çikolata, kakao tanelerinin mayalandırılmasıyla elde edilen bir yiyecektir. Çikolatanın ana maddesi kakaodur. Kakao, içerdiği flavanoidler (flavanoid, prosiyanidinler) ve polifenol deposudur. Bu besin maddeleri, sağlığı korur, antioksidan savunma sistemini arttırarak bağışıklığı güçlendirir.

Kakao’da polifenol, prosiyanidin, epikateşin, kateşin gibi antioksidan maddeler bulunur. Flavanoid, kan damarlarının genişlemesini sağlayarak tansiyonu düşürücü etki gösterir. Kakao, güçlü flavanoid etkisinden dolayı insülin duyarlılığını iyileştirmekte, LDL (kötü) kolesterolü düşürmekte, HDL (iyi) kolesterolü arttırmaktadır. Bu madde sebze ve meyvelere göre çikolata ve kakaoda daha fazla bulunur. Yapılan çalışmalar, flavanoidlerin güneş ışınlarının deriye verdiği hasarı önlediği ve ciltte kollajen bozulmalarını engelleyerek kırıklık önleyici etki gösterdiğini belirtmektedir.

Polifenoller, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde etki gösterir. Kakao polifenolünün kanı inceltici etki göstererek pıhtılaşmayı engellediği için kalp krizi ve felç geçirme riskini azalttığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği yapılan çalışmalarla görülmüştür. Ayrıca çikolatada bulunan phemethylamine (PEA) maddesinin sinir sistemini uyardığı, ağrıyı dindirdiği, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağladığı ile ilgili çalışmalar da vardır.

Çikolata; bitter (siyah), sütlü ve beyaz çikolata olarak ayrılmaktadır. Bitter çikolatanın içerisinde yoğun oranda kakao vardır, bazılarına süt yağı eklenmektedir. Sütlü çikolatada bittere göre daha az kakao vardır, yoğunlukla süt yağı bulunur. Beyaz çikolatada ise sadece kakao yağı vardır. Yapılan çalışmaların birçoğu bitter çikolatanın sağlığa gösterdiği olumlu sonuçları, sütlü çikolata veya beyaz çikolata tüketimi sonucu gözlemlememiştir.

Yapılan çalışmalar, sütlü çikolata veya süt ve bitter çikolata birlikte yendikten sonra kanda flavanoidlerin sütteki proteinle bağ oluşturarak antioksidanların emilimini azalttığını gözlemlemiştir. Bu yüzden, çikolatanın antioksidan özelliğinden yararlanmak için bitter çikolata sütsüz olarak tüketilmelidir.

Bitter Çikolata:

  • Kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum içerir.
  • İçerisinde oleik asit (tekli doymamış yağ asidi) ve stearik asit(doymuş yağ) barındırır. Oleik asit, kanda LDL (kötü) kolesterolün düşmesine etki ederken stearik asit kan kolesterol düzeyine herhangi bir etkide bulunmaz. Bu etkisinden dolayı yüksek LDL kolesterolü olan kişilerin tüketmesinde sakınca yoktur (miktarına uygun olarak).
  • İçerdiği besin maddelerinden dolayı kan pıhtılaşma riskini azaltır, kan basıncını düşürerek tansiyonu dengeler. Yapılan bir çalışmada, her gün 7,5 g bitter çikolata yiyen kişilerin tansiyonunun daha düşük olduğu, bu kişilerde kalp krizi ve felç riskinin % 39 daha az olduğu tespit edilmiştir.
  • Beyinde serotonin ve endorfin salınmasını arttırarak mutluluk hissi verir, ruh halini iyileştirir.
  • Sebze ve meyvelerle karşılaştırıldığında iyi bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan bir araştırmada, 50 g bitter çikolatanın bir kadeh kırmızı şaraba göre eşdeğer miktarda antioksidan madde içerdiği belirtilmiştir.
  • 100 gramında 80 mg kafein içerir (günlük maksimum kafein alımı 200 mg olmalıdır).
  • Az sayıda çalışmaya bağlı olarak nitrik oksit üretimini arttırdığı, böylece daha sağlıklı damarlar ve cinsel güç için etkili olduğu görülmüştür.
  • Çikolata, oksalat içerdiği için idrarla oksalat atımına neden olur. Böbrek taşı olan kişilerin bitter çikolata tüketimine dikkat etmesi gereklidir.
  • İdeal bitter çikolata tüketimi günde 2,5 kare (25g)’ dir.

 En Fazla Antioksidan İçeren Çikolatalar:

Kakao tozu ( %88-96) > Bitter Çikolata ( %45-80) > Sütlü Çikolata ( %5-7) > Beyaz Çikolata ( %0)

 Bitter çikolatanın sağlığa belirtilen etkileri gösterebilmesi için içeriğinde en az % 60 ve daha fazla oranda kakao içermesi ayrıca tek başına sütsüz bir kahve veya süt içermeyen herhangi bir yiyecek-içecek ile tüketilmesi gereklidir.  

Ancak bitter çikolatada da yağ ve şeker bulunduğu unutulmamalı, miktarına uygun bir şekilde tüketilmelidir (günde 25 g= 2,5 kare). Tatlı tüketildiği günler bitter çikolata tüketimi sınırlandırılmalıdır veya tüketilmemelidir.

1 Parça (küçük) Bitter Çikolata için besin değerleri:

  100 gr. 1 Parça (küçük)
Karbonhidrat (g) 47.00 2.3
Protein (g) 5.30 0.3
Yağ (g) 30.00 1.5
Kolesterol (mg) 0.00 0
Sodyum (mg) 19.00 1
Potasyum (mg) 397.00 19.9
Kalsiyum 63.00 3.2
Vitamin A 0.00 0
Vitamin C 0.00 0
Demir 3.20 0.2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir