Bir Başarı Öyküsü Hepimizin Gururu / Mete Gazoz

Bir Başarı Öyküsü / Mete Gazoz

99 depreminden 2.5 ay önce 8 Haziran 1999’da dünyaya geldi Mete Gazoz. İleride dillere destan başarılara imza atmasında büyük pay sahibi olacak babası da, Mete’nin doğumundan iki sene öncesinde profesyonel anlamda okçulukla uğramaya başlamış, milli sporcu olacak başarıyı göstermiş ve bir efsanenin isim bulacağı yolculuğa farkında olmadan girişmişti.

Mete, henüz 6 yaşındayken başladı spora. İyi bir okçu olmak isteyen Mete küçük yaştan itibaren ciddi bir eğitimden geçiyor, aynı zamanda antrenörleri olan annesiyle babasının yönlendirmesi sonucunda, 6 yaşından 8 yaşına kadar omuz kaslarını kuvvetlendirme adına yüzmeye başlıyordu.

Şampiyon olmak veya sporcu olmak demek bir dizi antreman ve özel eğitim almak demekti. Antranörleri bunun farkındaydı. Kondisyon için basketbol oynadı görme yetisini geliştirmek adına resim eğitimi aldı. Odaklanmak içinse piyano öğrendi ve genç şampiyon olmanın basamaklarını hızla tırmanmaya devam etti.

Mete 11 yaşına geldiğindeyse, sporunu ve okulunu aynı anda ve çok başarılı bir şekilde ilerletiyordu. İnandıkları uğruna bir aile geceleri uykusuz geçiriyor, sabahları erken saatlerde antremanlara başlıyordu ama o ailenin göz bebeği, 11 yaşındaki şampiyon ruhlu çocuğu, antrenörü olan babasına şu cümleyi kuruyordu.

Merak etme baba 2016’da Rio’da olacağım. Sen de beni izleyeceksin. Merak etme…

Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’nda ülkesini temsil etti. Sıralama turunu 641 puanla 46. sırada tamamladı. İlk turda eşleştiği Ukraynalı rakibine kaybedip elenerek turnuvaya veda etti. Nottingham’da düzenlenen 2016 Avrupa Okçuluk Şampiyonası’ndaki bireysel kategorisinde gümüş madalya kazandı. 17 yaşındaki okçu, 2016 Yaz Olimpiyatları’na katılan Türkiye kafilesinin en genç sporcusu oldu. 

Gazoz, Rio Olimpiyatları’ndaki ilk karşılaşmasında Fransız rakibini 6-5 yenerek bir üst tura yükseldi. Son 32 turundaki ikinci maçta, 4 numaralı seri başı Hollandalı rakibine 3-7 yenilerek elendi.

Ve Bulgaristan…

Avrupa Grand Prix müsabakalarında klasik yay erkeklerde Mete Gazoz altın madalyanın sahibi oldu ve bizler bu başarı hikayesinin ilk satırlarını okuyoruz henüz. Genç sporcumuzun destekçisi olacağız. Kendisine başarılarının devamını diliyoruz ve biliyoruz Şampiyon yeni başlıyor.

— > Beşiktaş’ın Geleceği / Emirhan Delibaş

— > Dürbün Dinler / 5 Müzik Önerisi

— > Öykü / Yaşamaktan Asla Vazgeçme

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir