Beyler, Ağalar İstanbul Ne Tarafta?

İstanbul’u karış karış dolaştığım 1 ayı geride bırakıyorum. Bilirsiniz, metroların iki durak arasında gitmek istenen ve varmak istenen yerler olur. Metroya binmeye değmez, yürürsünüz. Bir bakmışsınız derviş gibi yola revan olmuşsunuz. Bazı semtlerde “şu yokuşu bitir orası ağbi”dir. O yolları; üzerimde saat 14:25’e gelmiş 15:00’da taksiyi devretmesi gereken şoför asabiyeti ile yürürken, bir çok farklı insan ile karşılaştım. Bir toplu taşıma aracından diğerine binerken yapılan aktarmanın süresi ile diğer toplu taşıma aracına yetişilirse oradan da gelecek aktarmanın gayri safi milli hasılama katkılarını düşündüğüm yollar oldu, kendimi şımartacağım bu benim hakkım, deyip kazandibi-çay sefası sürdüğüm yollar da oldu.

Bu İstanbul ne garip şehir… Fatih’in bu şehri alırken gemileri karadan yürüttüğü civarlarda millet makas atıyor. “Kader diye bir şey var arkadaşlar.” Size İstanbul’u 5 başlıkta anlatacağım. Kabul buyurunuz.

1- 7 tepeli, Bol Kasisli

Şehr-i İstanbul 7 tepelidir. Maltepe, Sancaktepe , Kuştepe, Seyrantepe, Gültepe, Göztepe, Gayrettepe

Yetişkin bir insan bu tepeleri tek başına dolaşabilir. Hayatta kalma mücadelesini veren bu yırtıcı, sürekli hareket halinde kalarak yakalanmamayı başarır. Her girdiği ortama ayak uydurabilen yırtıcı, beslenmesini bu tepelerin ana besin kaynağı olan tavuk döner ile sürdürür. Kısa sprintleri ile metrobüsü gördükten sonra yakalaması yaklaşık 12 saniye veya aşağısındadır. Hareket halinde olduğu için ayak kaslarının çok gelişkin olduğu gözlemlenmektedir. Daha önce gördüğü hayvanları taklit eden bu taklitçi, metrolarda ayı gibi yukarı tırmanır, kedi gibi merdivenlerden aşağı salınırdı. İstanbul’da hayatta kalmak istiyorsanız asla duramazsınız.

2-İstanbul Üniversitesi / İstanbul University (Nam-ı diğer Vezneciler)

Yabancı dile hakim olmak çok önemli.  Günümüz İstanbul’unda minimum 6 lehçe ile Türkçe konuşmak zorundasınız. Bunun yanında; yöresine/mevkisine göre Çince, Japonca, Almanca, Arapça, “Dolmuş”ça bilmek hanenizde her zaman artı olarak işaretlenecektir. Üsküdar, Gedikpaşa, Beşiktaş, Kuştepe arası en az 5 ülkeyi barındıran bir coğrafyaya sahiptir. Ancak kültür geçişinden kaynaklıdır ki ne zaman Gedikpaşa’da köfteyi çatalıyla bölen görürsem Üsküdar’da olduğumu anlarım. Her dilden kısa cümleler kurmak önemlidir. Çekilin, bir saniye, birader, afedersiniz, izninizle, boş yerlere doğru ilerleyelim gibi günlük hayatta çokça karşılaşacağınız kısa cümlelerdir.

3-You Will Never Walk Alone Yaniiii Bu Kadar İnsan Var Mı Ya Burada?

Bütün toplu taşıma araçlarının her zaman dolu oluğunu göreceksiniz. Şaşırmayın. Siz bir yere gidiyorsunuz dolu. Siz bir yerden dönüyorsunuz dolu. Yürüyorsunuz dolu. Duruyorsunuz dolu. Ancak bu insanların hiçbirini tanımıyorsunuz ve gün içinde de ilk defa gördünüz. Bu konuyu işleyen çok güzel bir film var arkadaşlar. The Matrix. Onların program olduğunu öğrendiğinizde aydınlanacaksınız. Spoiler vermeyelim.

4-1 saate evdeyim

Hangi konumda olduğunuzun hiç önemi yok. Evinizden 3 sokak geçtiyseniz eğer ve uygun saate geldiyseniz minimum eve varış süreniz bir saattir. Günün yorgunluğunu yolda atıyorsunuz. Yolun yorgunluğunu evde atıyorsunuz. Evin yorgunluğunu alarmla atıyorsunuz. Bu çok güzel bir döngü. İnsana kattığı artılar masalsı. Bazı toy arkadaşlar belli güzergahları kullanarak 1 saatten daha evvel evde olacağını umuyor ve  o güne kadar hiç görmediği 2 yan sokağındaki trafiği görünce nefret kusuyor. Genç arkadaşlar, eve her zaman tam vaktinde varıyorsunuz. İstatistiklere bakalım. Total incelediğimizde erken vardığınız zamanlar bir elin parmağı kadar. Merak etmeyin bir saate evdesiniz.

5- Mecidiyeköy

İlk başta Ezhel şarkısı sanacağınız bir yer. Burası kaosun anavatanı. Metro yazan yürüyen merdivenden aşağı indiğinizde çıktığınız yer yine sokaksa Mecidiyeköy’desiniz demektir. Adeta bir kara delik 5 dakikada her yerden ulaşabilir, bir saatte zor çıkarsınız. Bölüm sonu gibi. Kendi yazdığım kişisel gelişim kitabından minik bir örnekle devam edeceğim. Çıkılamaz bir zorluğun içinde hissediyorsan kendini Mecidiyeköy’de olduğunu düşün. İnsan yıpratmada Mecidiyeköy gibi ol. İnanın arkadaşlar, insanlık Afrika’da başladı Mecidiyeköy’de son bulacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir