Benzemez Kimse Ona

“Beşiktaş’ın Çarşı ruhuna bayılıyorum. Galatasaray’ın Avrupa’da ses getirmesine güveniyorum. Trabzon’un Anadolu’da olması bir başka güzel. Çocukken Fenerbahçeli’ydim.” Muharrem İnce

Evet arkadaşlar, bu söz önemlidir. En az Karl Marx’ın “Sen yine de öyle deme o senin iş verenin sonuçta.” sözündeki herkese gül kimseye yok sümbül edası kadar önemlidir. İçinde bir tutam, toplumu kucaklamaktan çok kucaklara alınmayı kabulleniş de barındırsa, yoz bir fırsatçılığın öznesi de olabilir kimi zaman bu cümle. Kusura bakmayın @vekilince ama bunu yazmalıyım. Çünkü sizin pek gösterişli çıktığınız bu yolda, “İri olacağız diri olacağız, gençlerrr gençlerrrRRR” sözleriyle yürümenizi istemem. Elin Corç’u Hans’ı yaparken benim Ahmet’im Mehmet’im Ayşe’m Betül’üm neden yapmasın, noktasına gelmenizi sindiremem. Taklitlerin her zaman aslını yücelteceğini hatırlatmayı görev bilirim. Mağdur edebiyatı yapmanızdan çok mağdur olduğunu söyleyen beşerin elinden edebiyatını almanızı yeğlerim. Pek tabii ki kullanın diye değil. Somut değerler soyut söylemlere rehin olmasın, yavvv biz acayip büyük bir milletiz yerine ramazan pidesinin gramajı düşerken fiyatının artmasını dert edinin isterim.

Bizim ihtiyacımız, sizin ilk aday olduğunuzda telaffuz ettiğiniz “devrimci“liktir çünkü. Karşı tarafın popülist söylemleriyle kıyaslanamayacak kadar değerli gerçeklere inanıyoruz. Sizin çocukluğunuzdaki fakir, milliyetçi, dindar anılarınızdan ziyade, hakça paylaşım, yurttaşlık bilinci ve her türlü alanda din ve vicdan özgürlüğünün egemen olduğu bir modeli şahsınızdan işitmek istiyoruz.

Sol’da protest vardır çünkü. Düzenin işlemeyen çarklarını kendi argümanlarını ortaya koyarak açık etme vardır. Toplumun tümüne fayda sağlayacak özgürlük söylemiyle birlikte her yurttaşın bireysel haklarını devlet aygıtının garantörlüğü altına alma vardır. Evrensel İnsan Hakları’nı hiçe sayanlara oy kaygısıyla tebessüm değil, Sol’un bükülmez duruşu anlatılır.

Sayın İnce, yüreğinizde bu değerlerden zerre olmasa böyle bir yazı yazmazdım. İnanıyorum ki gerçek bir kolektivistsiniz ancak toplum sizden iktidar partisinin 16 yıllık söylemlerine benzer sözcükler işitmek istemiyor. Beklenti şudur ki; yine sosyalizmin fikir babası Karl Marx’ın, “Beyler hesabı Alman usulü yapalım hak geçmesin” cümlesini şiar almanızdır. Hiç olmadı çok mu kızdınız Darwin gibi, “Azıcık insan olun” deyin biz anlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir