Türk Basketbolu Efsanesi Aydan Siyavuş Kimdir?

1988 yılında hayatını kaybeden ancak ismi her daim Türk basketbol tarihinde anılacak Aydan Siyavuş kulüp takımlarından, Milli takımların tüm yaş gruplarında görev başına geçmiştir. Türk basketbol tarihinde halen kırılamayan rekorun sahibidir. Antrenörlük hayatı boyunca birçok başarıya ulaşmış tecrübeli antrenör lig tarihinde 7 kez şampiyonluğa ulaşmış olan tek kişidir.

O Türk Basketbolu efsanesi

Rekoru hala kırılabilmiş değil.

Basketbola Kadıköyspor’da başladı. Oyunu oynamak başka oyunu okuyabiliyordu. Hayatına yön verecek bir kararın eşiğindeydi. Oyunu bütünü ile görecek ve henüz 17 yaşındayken oyuncusu olduğu Kadıköysporun antrenörlüğüne geçecekti.

Aydan Siyavuş, basketbolun ta kendisi idi. Milli takımlarım tüm yaş grupların görev almış ve Türk basketbol tarihinde hala dahi kırılamamış olan 7 lig şampıyonluğu ile basketbolseverlerin gönlüne taht kurmuştur.

Aydan Siyavuş

Efe Aydan’dan İsmet Badem’e bir çok basketbol efsanelerinin hocalağını üstlenmiş ve Türk Basketbolu için mihenk  taşı haline gelmiştir.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 3. Sınıf öğrencisi. İtü Yıldız Basketbol Takımı hocası. Elektrik mühendisliği ile basketbol mühendisliği arasında bir seçim yapmış İTÜ Yıldız Basketbol Takımı ile Türkiye Yıldızlar Şampiyonluğu’nu kazanır ve 3. Sınıfta okul hayatına veda eder.

Siyavuş,

profesyonel seviyede ilk tecrübesini Türkiye Deplasmanlı Basketbol 1. Ligi’nde mücadele eden Beşiktaş’ta yaşar. 1970-71 sezonunda Beşiktaş’ın başına geçen basketbolun mihenk taşı, modern basketbolu Türk basketboluna uyarlamak, ülkede basketbola bakış açısı olan “hobi” etiketini rafa kaldırmak için oyunun kalbi Amerika’dan yenilikleri yakından takip etti ve antremanların haftada 5 güne çıkması gerektiğini, oyunu bir üst katmana çıkartabileceğini söyleyince kulüp ile anlaşmazlık yaşadı ve Kadıköyspor’un yolunu tuttu. Kadıköyspor ile başarıya ulaşmış ve lig atlayarak kendisini bekleyen parıltı geleceğin kapısını aralayıp ve Eczacıbaşı’na gitti

Eczacıbaşı ile;

1976 Türkiye Basketbol Lig Şampiyonu

1977 Türkiye Basketbol Lig Şampiyonu

1978 Türkiye Basketbol Lig Şampiyonu

1980 Türkiye Basketbol Lig Şampiyonu

1981 Türkiye Basketbol Lig Şampiyonu

1982 Türkiye Basketbol Lig Şampiyonu

İle 6 sene kupa almıştır. Hüzünleri, sevinçleri, başarıları ile Türk Basketbolu’na damgasını vurmuştur.

1976’da Genç Milli Takım’ Balkan Gençler Şampiyonu

1981’de A Milli Takım Balkan Şampiyonluğu

Bu muazzam başarıları ile basketbol üzerinde ‘’hobi’’ sporu düşüncelerini akıldan çıkartıp layığı ‘’profesyonel spor’’a çevirmiştir.

Aydan Siyavüş, 1997-1998 sezonunun ikinci yarısında 66-62’lik skor sahadan galip ayrıldıkları Tuborg karşılaşmasının ardından kulübün konakladığı otelde aniden rahatsızlanır. Hastaneye kaldırılan Siyavuş, 50 yaşında kalp krizine yenik düşer ve hayata gözlerini yumar.

50 yıllık  antrenörlük hayatı, sayısız başarılar ve hala kırılamamış 7 Türkiye Şampiyonluğu ile Türk Basketbolu ile özdeşleşmiştir. Kendisini minnetle ile anıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir