Asimile Olan Atatürkçülük

Ekosistemin tek aykırı canlısı insandır. Hayattan insanı çıkar, herşey olağan akışında mucizevi bir döngü ile sürer gider. Daha ilk insandan bugüne, kimine göre big-bang kimine göre Adem babamızdan bu yana süregelen fikir ayrılıkları, muhalif tutum var olmuş ve olmaya devam edecektir. Benim mevzumsa Atatürkçüler ve Atatürkçü olmayanlarla…

Ortanın solu söylemi Ecevit tarafından ortaya konmuş bir batılılaşma sloganıydı. Yani Atatürk’ün asıl kurmuş olduğu CHP, 1961 kurultayında  Ecevit’in ‘İleri Türkiye Ülkümüz’ bildirileri ve devamında 1965’te “Ortanın Solu” sloganıyla asimile olmuştur. Yani Atatürk’ün CHP’si sol bir parti değildi, hatta solun karşısında milliyetçi bir çizgideydi. Bunu sağcılara anlatmadınız.

Sağ görüşe mensup olanlar ise CHP’nin söylemindeki bu ideolojik değişimi yine Atatürk üzerinden hedef alarak dine dayandırdı. Sol cenahın tavrını Atatürk ile özdeşleştirip, “Atatürk Dinsiz” diye pazarladı.

Atatürk bir ulusu; sağ ya da sol diye ayrıştırmadan, top yekün, dirayet ve cesaretle bir araya getirmiş tek liderdi. Esas aldığı “Tam Bağımsız Türkiye” hakikatiydi. Azınlıkları bir araya toplayıp tek bayrak altında birleştirmiş bir önderdi ve bunun için Atatürkçülük kavramı oluştu.

Atatürk, insanların menfaatleri uğruna, Allah ile aldatmalarının önünü alabilmek için siyasetle dini ayırdı. Müslümanlığın zarar görmemesi adına, toplumun doğru ve gerçek bilgiye ulaşabilmesi gayesiyle Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurup işi ehil olanlar yapsın dedi. Yine Kur’anı tefsir ettirmesi de bu fikrin ürünleriydi.

Bugün Atatürk’e hakaret suçu kapsamında cezaevlerinde bulunan insanlar var. ‘Atatürk’ü sevmiyorum’ diyenler var. Eğer benim bu insanlara ulaşma şansım olsaydı öncelikle nedenini sorar, ardından öteden beri süre gelen o bilindik lakin aslı astarı olmayan hurafeleri cevaplandırmak isterdim. Kaynaklarıyla…

Harf devrimi ile bir gece de cahil kaldık..

Hayır tatlım… Zaten harf devrimi olmadan önce yeterince cahildik, okuma yazma bilenlerin sayıları yok’a yakın bir sayıdaydı.

Hocaları astı, dine düşmandı.

Hayır canım… O sahte hocaları, hoca adı altında bölücülük yapanları astı. Tıpkı bugün FETÖ ve avaneleri yakaladığında yapılmasını istediğin gibi..

Osmanlıyı yıktı..

Hayır bitanem… Osmanlı zaten bitikti ve toprak kaybetmeye başladığında daha Atatürk doğmamıştı bile. Gazi Paşa, Osmanlı’dan kalan son toprakları kurtarmak için mücadele verdi.

En büyük yanılgı siyasi otoritelerin Atatürk olma sevdasıyla başladı.. 

Aynı dönemlerde yaşamamış, aynı şartlarda olmayan kişilerin Atatürk ile kıyaslanması akıl dışıdır. Biri için fikir beyan etmeden önce O kişinin ayakkabısını kırk gün giymek gerek derler. Zira giy bakalım o pabucu sıkıyor mu vuruyor mu, büyük gelip ayağından mı çıkıyor? Sonra aynı yollardan yürürken yorum yapabilirsin.

Diyeceğim odur ki arkadaşlar, Atatürk’ü sevmeyen insanları anlıyorum ben. Çünkü tanımıyorlar, çünkü solcu olduğunu iddia eden kişiler aynı zamanda Kemalistim/Atatürkçüyüm demekteler ve onların anlatmış olduğu Atatürk ne denli sevimlidir tartışılır. Zira kendi inandıkları modeli Atatürkçü olarak ifade etmekteler.

Sağ-Sol ayrımı dışında bir değerdir Atatürkçülük, milliyetçiliktir özü. Elimde imkanım olsa, bir kaç ay önce Anıtkabir’de Atatürk’e hakaret videosu ortaya çıkan Sayın Safiye İnci’ye bunu anlatmak isterdim. Sevmediğin insanı neden sevmediğini anla önce, tanı, hala sevmediğini düşünüyorsan bu da senin kararın derdim.

İmkanım olsa bu hanım kızımıza “Nutuk” okumasını tavsiye ederdim. Ayrışma dilinin zirvede olduğu bu dönemde gördüğüm hakikat, uhrevi işlerin dünyevi işlerle hasbihal halinde olmasından kaynaklanan cehalet…

Müslümanım diyen Kur’an-ı, Atatürkçüyüm diyen Nutuk’u bilmiyor.

Ben Müslümanım Atatürk’ü seviyorum diyebilmek için de, her ikisini de okumak icap ediyor. Çünkü Kur’an içerisinde Atatürk ile ilgili ya da Nutuk içerisinde Kur’an la ilgili en ufak bir tezat bulunmamaktadır. Buna rağmen ülkemizde siyaset bu iki alakasız değer üzerinden ilerlemektedir.

Parti broşürü statüsüne çevrilen Kur’an, insanların manevi duygularını sarsmaktadır. Keza Atatürk’ü sevdiğini iddia eden insanlar da O’nun derin değerlerinin içini boşaltmış bir halde derinliğini kaybettirmeye çalışmaktadır.

Ve birşey daha; velev ki Gazi Paşa dinsiz dahi olmuş olsa “Her koyun kendi bacağından asılır” sözünü hatırlatarak, meşrebine değil bugün bu bayrağın dalgalanması adına nasıl mücadele ettiğine bakmak gerekir.

Kaldı ki, Allah ile aldatanlardan çok daha dindar olduğuna canı gönülden inanıyorum.

İnsan kalabilmek dileğimle…

— > Gündem / Hayat Tercihlerimizde…

— > Gündem / İyi-Kötü-TRT

— > Gündem / Bir Şarbonumuz Eksikti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir