Alo

Önce kendini sevmekle başlamalı, diye başlamak istedim söze. Sonra zaten gelir gerisi diyeceğim sonrada.

Doğduğun büyüdüğün ailen, sen doğarken yerini almıştır bile sonsuzluğa demir atmış diyebiliriz de. Akrabaların, komşuların, sınıf arkadaşların gelir de gelir. Kimi bir yer bulur kalbinde seninle bir gelir. Kimi de sana hissettirdiklerinden dolayı çoktan yola çıkmıştır. Ya da hiç yeri olmamıştır.

……………………..

Ve sonra gelir biri alır en kral koltuğu. Senin hayatın olur, ömrün olur, gelecek planların olur. Olur da olur. En kral koltuğu kapmıştır sonuçta hakkıdır da yani.

…………………….

Şimdi diyorsunuz ki Zeyno, sen neden bunları anlattın. Hani hep derler ya sevginin günü mü olur… İlk duyduğumdan beri işte bugünü özel kılan bir sebep dediğim bir olayı anlatacağım…

Sevgilisinin annesi ve babası dışarı çıkmasına izin vermediği için, rahat rahat sevgilisi ile iletişim kurabilmek için telefonu icat etmiş Alexander Graham BELL 1876 yılının ilk aylarında. Tabi ki ilk işi de telefon hattını sevgilisi Allessandra Lolita Oswaldo’nun evine çekmiş. Tabi bu durumda telefonu her çaldığında arayanın sevgilisinden başka biri olmayacağı için Alexander Graham Bell, telefonu açar açmaz “Allessandra Lolita Oswaldo” diyormuş.  Bell, zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başlamış ve telefonu her açışında onu “Ale Lol Os” diye karşılamış. Tabi telefondan başka bir şey düşünemeyen Bell, daha fazla vaktini almasın diye sevgilisinin adını daha da kısaltmış ve başka bir ad bulmuş. Bu kısa ad “ALO” imiş. Güzel sevgili Allessandra Lolita Oswaldo, Alexander Graham BELL bütün vaktini bu icadını tüm kente yaymaya çalışarak geçirdiği için, bu ilgisizlikten sıkılıp ayrılmış. Fakat o telefonu, her telefon çaldığında belki sevgilisidir diye hep “ALO”  diyerek açmış, artık herkese “ALO” diyormuş. Ve o günler artık herkes telefonu Alexander Graham BELL’ in anısına “ALO” diyerek açmaya başlamış.

Bugün herkesin kullandığı “ALO” sözcüğü 14 Şubat 1876 den bu güne geldi.

………………………

Şimdi sen söyle, sence de bugün çok özel değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir