24 Haziran Son Bahisler / Masa Kazandı

Kumarhaneler için söylenmiş kulaklarda yer edinmiş efsane bir söz vardır. ”Her zaman masa kazanır.

Bir poker masasına oturmuşuz. Masanın en kötü eli bizde en az para bizde. Tutunamıyoruz.

Yılların pokercisi oturmuş karşımıza. Rivayetlere göre zamanında masaya oturduğunda fakir. Hep kazanmış hep kazanmış… Yanında da yancısı var, çay içiyor flüüp flüüp. Masanın bir diğer gediklisi şirket olmuş. Şöyle ki, batıyor sürekli yerine başka bir adam geliyor. O da iyi değil ve batıyor yerine bir başka adam geliyor. Yıllardır orası onun yeri ama adam sürekli değişiyor. Şirket olmuşlar masanın gediklisi kendisi.

Masanın gedikliye göre sağında bir çocuk gelmiş. Yeni daha. Gözler çipil çipil… Baya iddialı bir arkadaş. Bağırıyor çağırıyor, kazanacağım diyor ancak yepisyeni daha. Masanın gedikliye göre solunda biri var. Orta yaşlı… Bir yanı bitirim bir yanı kültürlü. Masadaki kazananın elinin tersinde durduğu için sürekli şamarı yiyor. Bu da alttan tekme atıyor. Yılların masası bu. Bir de ben varım masada. Fakirim. Tokadı hepsinden yiyorum.

Oyun başladı. Masanın kazananı ile gediklisi amansız bir oyunun peşinde. Oyun oynanırken birbirlerine hakaret ediyorlar falan baya kızışmış ortalık. Gediklinin sağındaki genç çocuk sürekli yancının eline vuruyor. Yancı buna vuruyor. Saç saça baş başa bir durum var. Gediklinin solundaki, orta yaşlı masanın şen şakrak adamı çoğu zaman espiriler ardarda. Ancak tekmeliyor sürekli kazananı, kazanan da gedikli ile kavga edince bu orta yaşlıyı marizliyor.

Masa yangın yeri olmuş. Oyun durup kavga ediliyor daha çok. Savruluyor mangırlar. Mangırı toplayan fareler dolaşıyor dört bir yanda. Masanın gediklisi için şirkettir dedim ya, biri oturmuş yerine. Farklı konuşuyor. Gelin adam gibi oynayalım oyunu falan. E tabii ben fakirim. Diyorum gediklilerin şu adamını bi dinleyin. Ya kavga etmeyin bi dinleyin diyorum. Yok gediklilerden adam da heyecana kapılıp dalıyor masadaki mevzunun orta yerine. Hengame kavga peşi sıra bağırıyorum artık ‘

‘YETER OYUNA SAHİP ÇIKALIM ”

Dinginleşiyor olay, herkes yoruluyor tabi zaman geçince. Masa kapanacak. Kazananın önünde yine çok para var. Yav diyorum ”oynamadan aldı onu, benim param o” durduruyorlar. Yancı kahveye geçmiş, belli onlar kazanıyor. Gedikli çıkıyor diyor ki benim şirket 41 yıldır 30 tl kazanmadı. Ben valla kazandım oohhh diyor. Gediklinin sağındaki genç masaya hiç oturmamıştım zaten şimdi oturduğuma göre ben zaten kazandım diyor. Gediklinin solundaki orta yaşlı kazanan beni sürekli dövüyor ama yaşıyorum. Bana aldığım her nefes kazançtır diyor.

Herkes kazanmış. Ben önümde duran paraya bakıyorum. Yok gibi. Sen kazandın mı diye soruyor masadakiler. Yok diyorum benim param eksilmiş. Sen de kazandın masa kazandı diyorlar. Yok ağbi valla ben kazanmadım. Siz kavga ederken paraları çalmasınlar diye kavgaya dahi girmedim. Kimseye vurmadım. Siz oyun bile oynamadınız kavga etmekten, nasıl kazandınız diyorum. Gediklisi diyor ki merak etme bir gün mutlaka kazanacaksın diyor.

Gediklinin sağındaki genç… Daha oyun yeni başladı, kazanacaksın diyor. Diyorum daha sen yeni geldin ben yıllardır burdayım daha kazanmadım sen bi dur. Yav orta yaşlı adam sen nasıl kazandın diyorum. Bana 10 lira yeter ağbi fazlasında gözüm yok, diyor. Ara veriliyor oyunda bi bakıyorum hepsi oturmuş gülüp eğleniyor. 

Bu adamlarla poker dahi oynanmaz arkadaşlar. Oyunu bilmiyorlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir