Metin Göktepe

“Evrensel‘den de Metin yaralıymış, diyor. Nerede ? Nasıl ? Sorularım havada uçuşuyor. Sakin ol! Evrensel gazetesinde üç Metin var, hangisi belli değil” dendiğinde “Ne fark eder ki? Gerçeği bilmek istiyorum” diyorum. Aslında yüreğime ateş düştü ama hep kovmak istiyorum. Gazeteye gidiyoruz, bana bakıyor herkes ve ben acaba birisi gerçeği söyler mi, diye şaşkın bakınırken, “Ablasıymış, ablasıymış” kerelerce çınlıyor kulaklarımda.”

Yukarıdaki satırlar Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe’ye ait. Metin Göktepe 8 Ocak 1996’da Ümraniye Cezaevi’nde ölen tutukluların cenazesini izlemek için Alibeyköy’e gitti. Ancak, basın kartı olmadığı gerekçesiyle ilçeye sokulmadı. Yüzlerce insanla birlikte gözaltına alındı ve Eyüp Kapalı Spor Salonu’na götürüldü. Burada polislerin şiddetine maruz kaldı, öldü. Olayın davası yıllarca sürdü. Güvenlik gerekçesiyle dava önce Aydın iline sonrada Afyon’a alındı. Suçu işlediği düşünülen polislere yıllarca ulaşılamadı dava uzatıldı da uzatıldı. 28 Eylül 2000’e gelindiğinde beş polis memuruna “kastı aşan insan öldürmek” ve “faili belli olmayacak şekilde insan öldürmek” suçlarından verilen yedişer yıl altışar ay hapis cezasının onanmasıyla bitti. Bir polis memuru ise Yargıtay’ın kararı bozmasından sonra 20 ay hapis ve beş ay kamu hizmetlerden uzaklaştırma cezası aldı. Mahkûm polislerin cezalarının tamamlamalarına 19 Aralık 2000’de yürürlüğe giren Şartlı Tahliye ve Ceza Erteleme Yasası engel oldu.

Bir insanın siyasi görüşü ne olursa olsun önceliği insan olmak ve insani değerlere saygılı olmak değil midir? Siz hiç Metin Göktepe’nin annesini dinlediniz mi? Yüreğiniz dayanabilirse bir deneyin!

Dönemin İçişleri Bakanı Teoman Ünüsan 11 Ocak 1996 günü 32. Gün programında şöyle demişti: “Konuyla ilgili tam bilgim yok. Ancak son gelen bilgiler Metin Göktepe’nin duvardan düşerek öldüğü şeklindedir!”

Dönemin İçişleri Bakanı’nı kimse hatırlamıyor ve hatırlamayacaktır ama gözaltında öldürülmüş gazeteciler içinde katilleri yargılanmış ilk gazeteci olan Metin Göktepe unutulmayacaktır.

Yıllar geçti gitti ama demokrasimiz gelişeceğine geriye gitti, sorunlar bitmiyor. Küçük bir örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde Hollanda da iş yapan bir dostumla sohbet ederken söyle dedi

‘’Hollanda’da hala bizim ülkemizle ilgili yaşanan sorun konuşuluyor’’

Düşünebiliyor musunuz Hollanda sorunundan sonra bizde neler oldu neler. Biz onlarla olan sorunu çoktan unuttuk bile.

Söyleyeceklerim bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir