Doğayı Sev İnsanı Sev

Çevre ve doğayı koruma bilinci neden ülkemizde yok? Bunun sebebi eğitim olabilir mi? Yüzde doksan dokuzunun Müslüman olduğu için övünen ama İslam’ın en temel anlayışından biri olan- temizlik imandan gelir- anlayışını, idrak edemeyişini anlayabilmek ne derece mümkün?

Siyasete bile konu olan bu sorun neden ulus bilinci olamıyor? Bir taraf, sizin belediye katlediyor ağaçları diyor, öbür taraf da, bak buda sizin belediyenin katliamı diyor! Burada bile, bir olamayıp hesabını soramıyoruz. Halbuki giden hep bizden, halkın kendisinden olmuyor mu?

Ülkeyi yönetenlere, böyle yapmayın, doğayı katletmeyin dendiğinde, hemen bir karşı atak ile ‘’bunlar böyle işte iş yapmamamızı istemiyorlar’ ’söylemi ile karşılaşmamız ne kadar dramatik aslında.

Yediğimiz yemeğin çöpünü toplayıp atamıyorsak biz, halk olarak her şeye yeniden başlamamız gerekmiyor mu? Doğaya saygısı olmayanın insana saygısı olur mu?

Rize Ayder Yaylası ve Trabzon Uzungöl Yaylası’nın son durumlarına baktınız mı hiç? 20 sene önce oraları ziyaret eden birisi olarak durumun içler acısı olduğunu söylemem gerek!

Daha önce Marmaray metro çalışmasında İstanbul’un 8500 yıl öncesinden tarihi ortaya çıkmış; arkeloglar, tarihçiler, bunu coşkuyla karşılayıp hemen inceleme başlattığında da bu kez metronun o aşamada yavaşlamasını, “Bir kaç çömlek için işimizi durduruyorlar” diyen dönemin başbakanı eleştirmişti, bizim onu eleştirdiğimiz gibi. Bu hafta içinde yaptığı, “Ayder’i rezil ettik” açıklamasından dolayı da eleştirmemiz gerekir ancak durumun vehametinden dolayı hatasını kabul etmesini çoşkuyla karşılar olduk artık. En azından bir hatayı kabul ediyor kendisi. Bu bile moral oldu. Belkide gereken yapılır açısından bir umut verdi. 🙂

Prim yapmak için, sahte twitter hesabından atacağı tweeti, yanlışlıkla gerçek hesabından atıp komik duruma düşen, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki umarım kendini yüceltmek için yaptığı, ince düşünülmüş, sık elemiş çalışmayı, doğa ve çevre içinde yapar. Bize de alkışlamak kalır.

                                                                                                                      Saygı Ve Dostlukla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir